DWO i koreanske og estiske partnerskapsavtaler
Havvindselskapet har inngått samarbeid med estiske Sunly og franske Valorem for prosjektene sine i Estland. Det skjer etter at en tilsvarende partnerskapsavtale med Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) nylig ble inngått for prosjektene i Sør-Korea.
Knut Vassbotn leder Deep Wind Offshore. Foto DWO.
- Vi er stolte av å ta inn solide aktører som KNHP, Valorem og Sunly i prosjektene våre. Partnerskap er essensielt for å styrke prosjektene industrielt og finansielt, sier Knut Vassbotn, CEO i Deep Wind Offshor, i en pressemelding.
KHNP er Sør-Koreas største kraftkonsern og står for rundt 30 prosent av landets strømproduksjon. Valorem er et fransk energiselskap som utvikler en fornybarportefølje på 6,3 GW. Sunly er et estisk energiselskap med 334 MW solenergi i drift og en fornybarportefølje på 839 MW under utvikling.
- Lokal tilstedeværelse og aksept er avgjørende for å lykkes med utvikling av havvind. I Norge har Deep Wind Offshore en unik lokal posisjon mot Utsira Nord, gjennom både eiere og ansatte, samtidig som vi tidlig har tatt inn erfaring og ekspertise fra franske EDF Renewables. Nå ser vi frem til å kombinere vår egen havvinderfaring med lokale partnere i både Korea og Estland, sier Vassbotn.
Kort tid før påske kom det melding fra regjeringen om at Energidepartementet har sendt notifisering av støttemodell for Utsira Nord til ESA. Med dette nærmer det seg startskuddet for det første storskala havvindområdet i Norge.
- Etter å ha jobbet sammen med EDF Renewables på Utsira Nord-prosjektet i over tre år, ser vi frem til å endelig komme i gang. Regjeringen leverer, og vi vil gjøre det samme, sier Vassbotn.
(Tekst SMe hentet fra pressemelding.)